Orchidee
Kwitnienie equestris var. coerulea
Piękna, delikatna odmiana equestrisa o białych kawiatach i delikatnie wybarwionej, niebiesko fioletowej warżce. Mam nadzieję, że jest równie chętna do kwitnienia jak reszta rodziny 🙂
Psychopsis Mariposa w pełni rozkwitu
Ponad dwutygodniowy kwiat nadal wygląda świeżo i elegancko. Psychopsis stoi w lekko zacienionym miejscu, być może ma to jakiś wpływ na trwałość kwiatów.
Phalaenopsis stuartiana
Klasyczny przedstawiciel botanicznych Phalaenopsis.
Kwiaty są stosunowo nieduże, w pięknej, delikatnej kolorytyce z fantastycznym, kontrastowym nakrapianiem na warżce i części dolnych płatków. Dodatkową ozdobą rośliny są nakrapiane liście.
Phal. stuartiana jest niestety dość delikatna i u mnie kapryśna w uprawie.
Paphiopedilum niveum var. ang thong, kwitnienie
Kwiaty tej hybrydy to jedne z moich ulubionych storczykowych kwiatów. Delikatne, lekko piegowate i przyjemnie, owocowo pachnące są jedyne w swoim rodzaju.
Paphiopedilum niveum var. ang thong
Świetna hybryda, należąca do podrodzaju Brachypetalum. Jak większość Paphiopedilum z tej grupy charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, zwartym pokrojem i fantastycznymi, marmurkowymi liśćmi o pięknym rysunku i ciekawej strukturze.
Rośnie w lekko zacienionym miejscu, w mieszance drobnej kory i wapiennych muszelek, z niewielkim dodatkiem sphagnum. U mnie kwitnie raz w roku, z reguły zimą.
Pleione x barbarae
Jest to naturalna hybryda Pleione grandiflora i Pleione bulbocodioides. Kwiaty są dość duże, jasne, z piękną warżką. Podobnie jak w przypadku Pleione formosana utrzymują się w mieszkaniu około 1-2 tygodnie.
Pleione formosana
Kwiaty Pleione utrzymują się około tygodnia jeśli roślina stoi w słońcu, na lekko zacienionym stanowisku nawet do dwóch tygodni.
W przypadku mojej Pleione bulwki rozwijają kwiaty po kolei, nie jednocześnie. Z jednej strony dobrze bo można dłużej się cieszyc kwitnieniem a z drugiej strony szkoda, że nie udało się zobaczyć kwitnącej, pleionowej łączki.
Pleione formosana
Najbardziej popularny przedstawiciel tych pochodzących z Japonii storczyków naziemnych. Kwitną wiosną, wypuszczając jeden lub więcej kwiatów z bezlistnych bulw. Dopiero po kwitnieniu pojawiają się liście. Pleione wymagają zimowania w temperaturze około 5-10 stopni – może to być piwnica, nieogrzewane pomieszczenie lub (jak to jest w moim przypadku) suchy, niezbyt zimny kąt w lodówce 🙂
Bulwki po okresie zimowego spoczynku zostały posadzone do mieszanki kory, mchu sphagnum i ziemi uniwersalnej. W niedługim czasie wypuściły pąki, które rozwinęły się w piękne, delikatne kwiaty.
Laelia alaorii x praestans, kwitnienie
Kwiat Laelii alaorii x praestans jest stosunkowo duży, biorąc pod uwagę wielkość rośliny. Ładnie wykształcony, w delikatnym odcieniu ciepłego różu z ciemniejszą warżką i żółtym przebiciem. W słoneczne dni delikatnie, przyjemnie pachnie – niestety zapach wyczuwalny jest tylko z bliska.